قاصدون

آدرس سايت
با سلام خدمت خوانندگان محترم تنها از طریق آدرس زیر به سایت قاصدون دسترسی خواهید داشت، لذا فقط با این آدرس وارد سایت شوید: ghasedoon.ir
آخرين نظرات
قاصدون در تلگرام و آپارات

چرا بعضی بچه ها ناقص متولد می شوند؟ + فیلم

سه شنبه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۴، ۰۹:۳۷ ق.ظ
حق متعال خودش را برای ما با نام احسن الخالقین ستوده است (فتبارک الله احسن الخالقین) (1) ، اما در نظر بدوی این سوال برای هر ذهن جستجوگری پیش می آید که چگونه خداوند بهترین آفریننده است، اما میبینیم بعضی از کودکان به طور ناقص متولد میشوند؟ مثلا بعضی فلج هستند، برخی کور یا کر یا لال مادر زاد هستند، برخی به بیماری صرع مبتلایند، برخی بسیار شرور می شوند، و...؟ اشکال کار در کجاست؟
در جواب گوییم باید در حقیقت، اشکال کار را در خودمان جستجو کنیم، نه ذات اقدس حق. لطفا به مثالی که زده میشود خوب دقت کنید:
خداوند در سوره رعد میفرماید: (و انزلنا من السماء ماء فسالت اودیه بقدرها) (2) (ما از آسمان باران را نازل کردیم پس جوی هایی به اتدازه گنجایش خود روان شدند). هنگامی که باران رحمت الهی به زمین می بارد هر موجودی به مقدار ظرفیتش از آن استفاده میکند، این باران در یک کانال پاک و بدون آلودگی، به صورت زلال جاری می شود، اما همین باران در یک جوی پر از لجن و کثیفی رنگ میگیرد و به صورت آلوده جریان میابد. پس تصدیق میکنید که باران یک حقیقت و یک چیز بود، اما به خاطر قابلیت قوابل به رنگهای مختلف در آمد.

فیض حق متعال هم همانند این باران است که بدون هیچ غل و غشی و پاک و زلال نازل می شود (و انزلنا من السماء ماء طهورا) (3)، اما وقتی در قوابل ظهور میکند، به لحاظ قابلیت قابل تغییر میکند. و چون باید فیض خداوند برای خلق یک انسان، از راه کانال پدر و مادر نازل شود، در نتیجه اگر پدر و مادر در هنگام انعقاد نطفه و همچنین مادر در هنگام بارداری و حتی شیردهی به دستورات وارد شده عمل نکنند، باران زلال فیض الهی را ضایع و آلوده میکنند و در نتیجه این بچه به مشکلاتی بر میخورد. اگر فرزندی مثلا فلج به دنیا می آید به خاطر عدم رعایت دستورات انعقاد نطفه توسط پدر و مادر است، و العیاذ بالله مربوط به حق متعال نمی شود. علاوه بر مشکلات جسمانی، بسیاری از مشکلات روحانی و نفسانی فرزند نیز برخاسته از عمل انعقاد نطفه است.
لذا حضرت علامه دهر آیت الله حسن زاده آملی چه خوش فرمودند که: "نکاح برای انشاء صورت انسانی است نه برای اطفاء شهوت حیوانی" (4). و این وظیفه بر دوش پدر و مادر عزیز است که با توجه به دستورات دین مقدس نطفه را منعقد کنند. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله برای انعقاد نطفه بیش از 50 دستورالعمل داده اند تا از این نواقص جلوگیری شود و شرع مقدس برای مادر باردار و شیرده دستورات فراوانی داده است تا بتواند شجره طیبه ای را به جامعه تحویل دهد. و اهمیت این مطلب از اینجا روشن می شود که
که در روایات ما آمده است با اینکه پیامبر خدا غرق در طهارت و پاکی بودند، اما همراه حضرت خدیجه چهل روز چهله گرفتند و سپس نطفه حضرت زهرا سلام الله علیها را منعقد کردند.

علاوه بر حالات پدر و مادر، حتی اوقات و حالات ستارگان و کواکب نیز بر نطفه موثر است که خواندن داستان زیر که درباره جناب ابن سینا است خالی از لطف نیست:

 • گویند که درویشى بر پدر ابن سینا میهمان شد و پس از صرف غذا درویش به پدرش گفت که من مى خوابم و تو بیدار باش که امشب ستاره ای طلوع مى کند پس مرا بیدار کن که مرا شغلی است. پس درویش در خواب شد و پدر شیخ ابو علی سینا نشست و چون دید که ستاره بدان محل موعود رسیده است، اوّل با زوجه خود مواقعه نمود، از آن پس غسل کرده پس درویش را بیدار نمود. درویش دید که ستاره از محل موعود تجاوز کرده است، به پدر شیخ ایراد کرد که مرا دیر بیدار کردی و وقت گذشته است. پدر شیخ کیفیت واقعه را با درویش در میان نهاد. درویش گفت که از برای تو ولدی پیدا خواهد شد که اعجوبه ی زمان و وحید دوران باشد، پس شیخ الرئیس (ابن سینا) سرآمد علمای زمان شد. (5)

خلاصه اینکه علاوه بر سه عامل دوست و محیط و استاد، عامل نطفه هم یکی از عوامل سعادت و شقاوت انسان می باشد.

با توضیحاتی که داده شد، میتوانیم مقداری از این عبارت سنگین حضرت علامه حسن زاده را متوجه شویم:

"خوى والدین و حتى احوال آنها در اوقات و نیات آنها بلکه احوال نفس اوقات، در حال انعقاد نطفه‏ و غذاى مادر در زمان حمل چون دیگر اوصاف روانى و جسمانى او همه را تأثیرى خاص در مزاج طفل است. و حق سبحانه از مجراى وجود والدین نفخ روح مى ‏کند که کأنّ هر سه نافخ روح ‏اند. و روح از این مجارى رنگ مى ‏گیرد چون آب آسمان از وادیها" (6)

***
ای خوش آن کودکی کز آغازش*طیب و طاهر است زهدانا
بعد از آن مهد ناز او باشد*همچو زهدان پاک دامانا
ز غذای حلال می‌نوشد* پاک و پاکیزه شیر پستانا
خوی مادر ز شیر پستانش*می‌نشیند به طفل آسانا
مادر است صغری و پدر کبری*خود نتیجه است طفل ایشانا
شرط انتاج این مقدمتین* اندرین امر هست ایمانا
رنگ گیرد از این مقدمتین* نفخ روح خدای خلقانا
یا که هر یک دمندة روح است*گفته‌ی بعضی از بزرگانا
دامن مادر است پرورده است*عیسی و موسی بن عمرانا
ز آمنه مادر و ز عبدالله* پدر است خاتم رسولانا
(7
)
***

دامنه مطلب در این باره بسیار وسیع است، برای مطالعه بیشتر در زمینه آداب انعقاد نطفه و ازدواج، و وظایف پدر و مادر، به لینک های زیر مراجعه کنید:
•   جزوه آداب انعقاد نطفه (رساله انشاء صورت انسانی) "توصیه میشود"
•    مستند نسل پاک (تصویری)
•    وظایف مادر تا هفت سالگی کودک

 

حال برای اینکه مطلب روشن تر شود، فیلم فرمایشات بسیار شیرین و مهم حضرت علامه حسن زاده آملی را در این رابطه ببینید که قسمتهایی از متن سخنرانی را نیز در زیر درج کرده ایم:

مشاهده آنلاین فیلم

متن قسمتهایی از سخنرانی:
گاهی سؤال پیش می آید ،خدایی که احسن الخالقین است،چرا فرزندان اینگونه متولد میشوند؟؟ گاهی بیمار و گاهی ناقص؟؟!!
پاسخ: حرف در پدر و مادر است،حرف در خوراک و اوقات است ، حرف در معلم نداشتن و مطلب نشنیدن است. حرف در فقط اطفای شهوت حیوانی است .
نکاح برای اطفای شهوت حیوانی نیست ! نکاح برای انشاء صورت انسانی است !
عزیزان من خود را به دست روحانیون اصیل که مودب ( ادب آموز ) هستند بسپارید که از خود حرفی ندارند ، حرف آفریدگار و خدا و پیامبرتان را در شما پیاده می کنند . و اینکه اشکالی در تولد فرزند می بینید ، برای این است که حرف نشنیدید !
نقل خاطره :
مرد و زنی با پسر ۵۱ – ۴۱ ساله خود به قم آمدند و گفتند این پسر به سردرد مبتلاست و پزشکان قادر به درمان نبودند ،آوردیم خدمت شما !
سؤال کردم از پدر و مادر : این فرزند عزیز از چه زمانی سر دردش شروع شده؟
مادر پاسخ داد : از همان ابتدای بچگی شروع شد .
پرسیدم : نوسان هم دارد دردش یا همیشه یکسان است ؟
مادر گفت : بلی آقا هر وقت اول ماه شده درد سرش بیشتر می شود !
پس با اجازه مادر،پدر را به اتاقی دیگر بردم و در خلوت از او پرسیدم : آقا این ساعت مچ شما ،دین دارد یا بی دین است ؟ برنامه دارد یا ندارد ؟ برای کوک کردن و باز کردنش و … ؟؟
گفت : بله آقا ، حساب و کتاب دارد .
گفتم : آفرین این ساعت را ساعت ساز درست کرده که برنامه داشته ، آن طیاره که در آسمان پرواز میکند ،کشتی که در آب حرکت میکند و … همگی دارای دین و برنامه هستند . بک آن از دینش غافل شود ، سقوط میکند طیاره و غرق می شود آن کشتی !
کدام صنعت است که بی دین باشد ؟
مگر این مردم قطرات نطفه نبوده اند؟ فلینظر الانسان مم خلق؟
در ادامه گفتم : شما هیچ موجودی را بی دین پیدا نمی کنید ! می شود این همه که ساخته این نطفه ها هستند دین و برنامه داشته باشند و خود این نطفه ها دین نداشته باشند؟؟ !!
این فرزند شما که صرع دارد،بی دینی او را مبتلا کرده ! دین داری تنها به نماز و روزه و … نیست ! دین را باید در شئون زندگی پیاده کرد .
امام صادق ( ع ) فرمودند : اگر نطفه هنگام هلال ماه ( شب اول ، شب دوم و سوم ماه ) منعقد شود ، فرزند به بیماری صرع مبتلا می شود و علاج شدنی نیست !

** در این باره در کتب حضرت علامه حسن زاده آملی به اسرار و نکات بسیار مهمی بر خواهید خورد، مثلا می توانید به اوائل کتاب "شرح فص حکمه عصمتیه فی کلمه فاطمیه" ایشان مراجعه کنید. همچنین می توانید به حدیث اول مجلس 84 کتاب "امالی شیخ صدوق" مراجعه کنید که 50 دستورالعمل در آن ذکر شده است که البته در رساله انـشـاء صورت انسانـی آمده است و...

پی نوشتها:
1. سوره مومنون، آیه 14
2. سوره رعد، آیه 17
3. سوره فرقان، آیه 48
4. هزار و یک کلمه، کلمه 438،علامه حسن زاده آملی
5. برگرفته از قصص العلماء، مرحوم تنکابنی، حکایات زندگی شیخ ابو علی سینا
6. هزار و یک نکته، نکته 848، علامه حسن زاده آملی
7. دیوان اشعار علامه حسن زاده آملی، صفحه 247

نظرات (۲۶)

شما ملا ها چقدر تحلیلهایتان کم عمق  است، چرا که تحلیلهایتان جهانشمول نیست و فقط در همین سطح مردم مسلمان است و بس! بابا جهان 7 میلیارده نه 40 یا 50 میلیون شیعه ایران؟
پاسخ:
مگر دستورات دین اسلام فقط منحصر مسلمان هاست؟! تمام دستورات اسلام مطابق تکوینیات نظام هستی است.
سلام مطالب آموزنده ای بود اگه نطفه ی بچه ای بسته شود ولی دقیقا زمانش را ندانیم به همین خاطرشاید نکته ای از 50 نکته ای که پیامبر اسلام فرمودند ندیده گرفته شده باشد آیا میشود در زمان بارداری جبران کرد تا بعدا مشکلی پیش نیاید؟
پاسخ:
باید دستورات در همان زمان انعقاد نطفه انجام شود، اما ان شاءالله که مشکلی پیش نیاید، البته برای زمان بارداری مادر هم دستورات زیادی از اهل بیت علیهم السلام رسیده است، از جمله نان حلال پدر، دائم الوضو بودن مادر، گناه نکردن و...
 • گمنام آشنا
 • ممنون از جوابتون

  از اینکه وبگاه شما رو پیدا کردم بسار خدا رو شکر می کنم

  و از اینکه به سوالات جواب می دید
  پاسخ:
  متشکر. و من الله التوفیق
 • گمنام آشنا


 • تو رو خدا این موضوع در مورد شب اول ماه مبارک رمضان صدق می کنه؟


  چون مستحب موکد برای انعقاد نطفه شب اول ما ه مبارک قید خورده

  نظرتون چیه؟

  پاسخ:
  اگر روایت قید بزند دیگر انعقاد نطفه در آن شب پیامدهای منفی مذکور را ندارد.
  با سلام
  البته باید اذعان نمود که خیلی از اوقات مشکلات فرزندان به خاطر کاهلی پدر و مادرشون در هنگام انعقاد نطفه نیست
  در بین اهل بیت هم بودند که فرزندان مریض داشته اند.
  مشکل ما این است که به این آفریده های خدا از منظر خودمون و سود و زیان خودمون نگاه می کنیم و اون رو امر شرّی می بینیم در حالی که اگر اون فرزند مریض و معلول رو یک تکه از پازل خلقت ببینیم در کل جز خیر و زیبایی نیست...
  در ضمن مسأله زنازاده هم گسترده تر این حرف هاست(زنا مراتب و درجاتی دارد حدود الهی هم درباره زانی و زانیه در شرایط مختلف متفاوت است) من قبول دارم که پست ترین افراد تاریخ طهارت مولد نداشتند، مثلاً نسب آن جند نفری که حاضر شدند بر پیکر امام حسین(علیه السلام) با اسب های تازه نعل شده بتازند توسط علما بررسی شده و همگی حرام زاده بودند اما، به این راحتی نمی توان درباره عاقبت به شری همه زنازاده ها حکم صادر کرد.
  دوستان رو ارجاع می دم به کتاب با ارزش عدل الهی شهید مطهری فصل خیر و شر

  ممنون از دعوتتون
  پاسخ:
  سلام
  همه مشکلات قطعا از انعقاد نطفه نیست اما خیلی از مشکلات از انعقاد نطفه است.
  ضمنا ظاهرا سندی نداریم که فرزندان اهل بیت نیز چنین نواقصی داشته اند، زیرا مریض شدن چیزی است و نواقص به دلیل انعقاد نطفه چیز دیگر.
  خوش آمدید
 • ˙˙·٠•ღ مهـدی، قلب تپنده شیعه ღ•٠·˙˙
 • سلام علیکم 
    واقعا عالی بود ان شاء الله همیشه موفق باشید  

  خیلی جامع و متبهرانه.... احسنتم

  هم مطالب اسلامی ناب و هم گردآوری شما

  و من الله توفیق 

  یازهرا
  پاسخ:
  ممنون ار لطفتان، خوش آمدید
  سوال:ایا این حرفحا به این معنی نیست که  خداوند مقدر کرده که به خاطر گناه یک انسان ، انسان و دیگری به مشقت و رنج بیفته؟این از حق متعاد بعیده
  اگر بگید که نخیر خود این شخص ضامن باعث میشه پس (الا تزر وازره وزر اخری؟نجم 38)
  لطفا جواب بدید ممنون
  پاسخ:
  سلام
   در روایات فرمودند ولد الزنا هرگز عاقبت به خیر نمیشود؟
  در روایت دیگر داریم شخصی هر وقت امام صادق را میدید شکلک در می آورد و به ایشان بی احترامی میکرد، تا این که بالأخره یک روز امام به او فرمودند: این اعمال زشت تو به خاطر "زیر درخت" است. بعد این شخص میرود و از مادرش می پرسد و مادرش اعتراف میکند که زیر یک درخت، نطفه او به طور نامشروع منعقد شده است.
  این روایات و امثال این روایات نشان میدهد که چقدر پدر و مادر وظیفه مهمی دارند.
  و این منافاتی با آیه مذکور ندارد، به عنوان مثال اگر یک جوی آب از یک منبع کثیف آب بگیرد، باز هم خودش است که به راه خودش ادامه میدهد. در اینجا هم خود شخص است که به مسیر زندگی اش ادامه می دهد اما منبع و زمینه اش آلوده است.
  سلام
  تکلیف شخصی که به واسطه ی پدر و مادر بیماری  بهش عارض شده چیه؟اون دیگه نمی تونه در مسیر کمال قرار بگیره؟حق نداره مانند انسانهای عادی زندگی کنه ،ازدواج کنه ،ببینه،بشنوه و...حالا که نمی تونه به اینا برسه پس تکلیفش چیه؟تکاملش به چه شکل امکان پذیر میشه؟
  پاسخ:
  جوابتان در کامنت بالا
  مکن کاری که پا بر سنگت آیو 
  جهان با این بزرگی تنگت آیو
  ممنون از زحماتتون
  پاسخ:
  خوش آمدید

  با سلام و خسته نباشید

  مطلب شما در باشگاه وبلاگی " قلم سپید " منتشر گردید

  http://qalamesepid.ir/content/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B9%D8%B6%DB%8C-%D8%A8%DA%86%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%86%D8%A7%D9%82%D8%B5-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%84%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF%D8%9F

  در صورت  مطلب جدید لینک مطلب را در سایت قلم سپید ثبت نمایید


  هدیه سایت قلم سپید به شما

  حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

  ما اهل بیت رسول خدا ، وسیله ارتباط خدا با مخلوقات و برگزیدگان خداییم ، ما جایگاه پاک خدا و دلیلهای روشن او و وارثان پیامبران الهی می باشیم .
  شرح نهج البلاغه لابن ابی الحدید ، ج 16 ، ص 211


 • وخدایی که دراین نزدیکیست ..!
 • عجب پست پرپیمونی بود..

  من هم نصفه خوندم ولی حق حق
  حساب داره حتی هربرگی که میافه هر دستی که بالا و پایین میره ....
  پاسخ:
  بله، ممنون از شما
 • ღ*•.¸بــــــــے قــــرار¸.•*´ღ
 • سلام علیکم
  ممنون وسپاس بابت مطلب..
  وکلیپ++
  رفتار پدر ومادر روی فرزندان تاثیر گذاراست.
  پیامبر خدا همیشه در طهارت و پاکی بود، اما چهل روز [برای عبادت به غار حرا رفت و پس از آن نطفه حضرت زهرا علیهاالسلام منعقد شد]  موفق باشید
  التماس دعا

  پاسخ:
  ممنون، احسنتم روایت کاملا بجا بود

  سلام، با تشکر از شما

  " چرا بعضی بچه ها ناقص متولد می شوند؟ + فیلم


  با آدرس:http://harfeto.ir/?q=node/41545

  در سایت "حرف تو" انتشار یافت.

  چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
  هدیه سایت "حرف تو" به شما: فاطمه یعنی شرف، یعنی حجاب، فاطمه فخر زنان، روز حساب، فاطمه یعنی رضای کردگار، شاهکار خلقت  پروردگار.. میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها را تبریک عرض می نماییم.


  یا علی

  سلام
  مطلب کامل ومفیدی بود...ممنونم

  سلا.. خدا قوت... غرق دریای معرفت بشید الهی...

  به ما هم سر بزنید...

  پاسخ:
  خوش آمدید
 • محمد مهدی یوسفی
 • سلام
  مطلب کاملی بود
  موفق و موید باشید
  شما شرم نمیکنی همچین فکاهیاتی رو تحویل جامعه میدی؟

  این حرفای شما از نظر علمی کاملا رد شدست و فقط تراوشات ذهنیه!

  در کشور هایِ آمریکای جنوبی بیش از 50% مردم حرام زاده تشریف دارند! میزان سلامتشون هم از ما بسیار بیشتره!

  شما بهداشتو رعایت نمیکنی گیر دادی به اینا مردِ حسابی؟

  یکم خجالت بکش! خدا میزنه پس گردنت روز قیامت! شک نکن
  پاسخ:
  فرضا سلامت جسمی داشته باشند، بدون هیچ شک و شبهه ای از سلامت معنوی و انسانی بسی به دور اند و نطفه هم مربوط به جسم و هم مربوط به نفس و روح انسان است.
  هنر در فهم حرف بخردان است
  نه تعجیل سخن در رد آن است

 • محمدمهدی باقری
 • سلام
  خدا قوت
  امیدوارم از راه خارج نشیم
  یا علی
 • محمد رضا حسن زاده
 • مطلب عالی بود ممنون
  سلام ممنون خبر دادین ، من این مطلب تو تلتکس شبکه ۴ خونده بودم ... ولی اینجا  روان تر توضیح داده شده ... من اولا فکر میکردم بچه ها که ناقص اند خودشون تو عالم زر انتخاب کردن اینجور بیان دنیا ....

  ولی دوتا سوال برام پیش اومد تکلیف بندگی اینا برای خدا چی میشه ؟ 

  اگر در زمان انعقاد نطفه کاهلی والدین موجب عقب ماندگی بچه بشه اون دنیا باید والدین هم به بچه هم خدا جواب بدن ؟
  پاسخ:
  چرا به پدر و مادر اینهمه توصیه کرده اند که پاک باشید، پدر غذای حلال بیاورد، مادر با وضو شیر بدهد و..،؟ همه دستورات برای این است که پدر و مادر در کودک خود دخل دارند.جوابی را در کامنت اول ذکر کردیم.
  واقعا چقدر زیبا حضرت علامه حسن زاده با این فرمایشات گهربارشان چهره واقعی دین را به ما نشان میدهند
  پاسخ:
  بله، حقیقتا همین طور است و همه اینها برخاسته از معارف پیامبر و اهل بیت علیهم السلام است.
  سلام
  واقعا وقتی انسان میبیند که دین اسلام این همه حقایق و معارف دارد انگشت تعجب به دهان میگیرد. واقعا فیلم بسیار آموزنده بود، باید به همه توصیه کرد این فیلم و این مطلب را ببینند...
  ممنونم خیلی...
  پاسخ:
  متشکرم
  فتبارک الله احسن الخالقین
  سلام واقعا مطلبی به این کاملی نخونده بودم
  واقعا عالی بود دست شما درد نکنه
  فیلم هم واقعا +
  پاسخ:
  ممنون از شما خوش آمدید
  سلام علیکم
  مطلب جالبی بود
  خداقوت
  پاسخ:
  خوش آمدید
  سلام مهندس
  +
  کل مطلب رو نخوندم یه مقدار ابتداییش رو خوندم
  +
  به نظر من هر چقدر هم پدر و مادر در زمان زناشویی یا بارداری کار اشتباه و نادرستی انجام بدن باز هم دلیل نمیشه یکی دیگه (منظورم اون بچه هستش)شکنجه بشه و تاوان کار پدر و مادرشو بده
  پاسخ:
  سلام اما اینگونه هست و عالم روی حساب و کتاب است. اگر فیلم را ببینید مطلب روشن خواهد شد.
  در روایتی از پیامبر (که در جزوه ای که در مطلب آوردیم موجود است) پیامبر به امام علی 50 دستور برای ازدواج میدهند و میفرمایند مثلا فلان وقت انعقاد نطفه صورت نگیرد که بچه مثلا مجنون میشود و...
  مراجعه کنید به رساله انشاء صورت انسانی که روایت در آن ذکر شده است.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  يا من لا يفد الوافدون علي اکرم منه و لا يجد القاصدون ارحم منه
  کپی و نشر مطالب سایت قاصدون بلامانع است