قاصدون

آدرس سايت
با سلام خدمت خوانندگان محترم تنها از طریق آدرس زیر به سایت قاصدون دسترسی خواهید داشت، لذا فقط با این آدرس وارد سایت شوید: ghasedoon.ir
آخرين نظرات
قاصدون در تلگرام و آپارات

زمین جان انسان

سه شنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۲:۰۰ ق.ظ

همان طور که زمین کشاورزی باید از علف های هرز عاری باشد، زمین جان انسان هم باید از علف های هرز و آلوده پاک شود.

چطور است که انسان زمین کشاورزی را که محل کشت غذای مادی اوست، وجین می کند، اما زمین جان خود را که محل کاشت غذای حقیقی او یعنی حقایق و اسرار الهی است، از آلودگی ها پاک نمی کند؟!!

شعری تبری (مازندرانی) از حضرت علامه حسن زاده آملی:

برزیگرونّه بدیمه بینجه جار     بینجه جارّه و جین کردنه خوار خوار
مره بأوتنه اى جانه برار     شه دکاشته و جین‏ها کن و خوار دار

ترجمه

برزگران را در زمین کشاورزی دیدم

زمین کشاورزی را به خوبی وجین می کردند

به من گفتند ای برادر جان

کاشته های (جان) خودت را وجین کن و خوب نگهداری کن


(وجین: کندن علف های هرز)

نظرات (۲)

هر کجا دردی دوا آنجا رود

هر کجا فقری نوا آنجا رود


هر کجا مشکل جواب آنجا رود

هر کجا کشتیست آب آنجا رود


آب کم جو تشنگی آور بدست

تا بجوشد آب از بالا و پست


تا نزاید طفلک نازک گلو

کی روان گردد ز پستان شیر او 

                                                (جناب مولوی)


جوابتون رو گرفتید؟
پاسخ:
ممنون بله
سلام بسیار مطلب زیبایی گذاشتین..
اتفاقا این بخش از کتاب طهارت که این شعر توش اومده موضوع مباحثه هفته گذشته ی ما بود!

"ما از صبح تا شب با قوة خیال در ارتباطیم و با آن کار انجام می دهیم. اگر قصد خوابیدن کنیم قوة خیال باعث خوابیدن می شود، اگر بخواهیم صبح به محل کار و تحصیلمان برویم بر اساس قوة خیال این کار را انجام می دهیم. چه اینکه زنها نیز بر اساس قوة خیال در خانه مشغول به کار می شوند. به طور کلی انجام تمامی امور جزئیه ای که همراه با صورتی خاص می باشد به معاونت قوة خیال صورت می گیرد نه قوة عاقله، زیرا عقل قوه ای برای ادراک کلیات است و در جزئیات دخالتی ندارد. عقل هیچ گاه نمی گوید: این زمین است، آن آسمان است، این خورشید است، آن دیگری ماه است، اینجا محل کار و تحصیل من است و ... تمام این کارها را قوة خیال می کند. عقل فقط یک برنامة کلی می دهد. لذا قوة خیال را به «دستگاه عکاسی نفس ناطقه» تعبیر می کنند. همانگونه که عکاس به واسطة دوربین عکاسی اش از درخت و حیوان و انسان و دیگر موجودات عکس می گیرد و بعد به عکسها نگاه می کند تا ببیند مطابق با واقع گرفته یا نه، قوة خیال هم به منزلة دوربین عکاسی نفس انسان است که انسان از این طریق عکس موجودات را می گیرد و با آن ادراک می کند. قوة خیال واسطة بین نشاة ماده و عالم عقل است. عقل از طریق قوة خیال عکسبرداری می کند و با آن ادراکات عقلی انجام می دهد، اما متأسفانه عموم مردم؛ پیش از اینکه قوة خیال را واسطه‌ای برای ادراکات عقلی قرار دهند از قوة خیال در بخش و همیّات استفاده می‌کنند ونوعاً به جهت انس با کثرات کمتر از ادراکات عقلی بهره می‌برند همانند این که ما سالیانی از کنار برزیگران و کشاورزان عبور کرده ایم اما هرگز به ذهنمان نرسیده که بگوئیم:

برزیــگرونه بدیمـه بینجــه جار بینجه جاره و جین کردنه خوار خوار

مــره بوتنــه ای جـــــان بـــــرار شه دکاشته و جین ها کن و خوار دار

آن حقیقتی را که با مشاهدة کشاورزان در زمین کشاورزی بدین نکته دست می یابد که باید کاشته های در جان انسانی را وجین کرده و از آنها خوب نگه‌داری کرد، عقل می گویند. یک عکس از بیرون می گیرد و بر اساس قوة عاقله بر روی آن احکام عقلی پیاده می کند.

هر چه قوة خیال تطهیر شده تر باشد تمثیلات نفس نیز زلالتر خواهد بود. که از این امر به مراقبت در مرتبة قوة خیال تعبیر می کنند و آن بسیار کار سخت و مشکلی است زیرا همیشه سوءظنها و گمانهای ناروا و آرزوهای طولانی وجود دارد و باعث آلودگی قوة خیال می شود. از طرفی چون نوعاً مردم غرق در امور اجتماعی متعارف بوده و هر کس به دنبال نفع مادی خودش است، قوة خیال در این بخشها دیر تطهیر می شود."


پاسخ:
سلام خیر ببینید
مباحثه این مباحث چه لذتی دارد!
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
يا من لا يفد الوافدون علي اکرم منه و لا يجد القاصدون ارحم منه
کپی و نشر مطالب سایت قاصدون بلامانع است